2011'de Ekonomide Yaşananlar

by Cemal / 13.3.2017 / 0 Yorum Yapıldı

2011, krizle boğuşan Avrupa ve Amerika'daki gelişmelere rağmen ekonomik açıdan başarılı bir yıl olarak kayıtlara geçti. Geride bıraktığımız yılda Türkiye ekonomisinde neler yaşandı?

Dünya ekonomisi için 2011 zor bir yıl oldu. Amerika Birleşik Devletleri'nde emlak krizinin ardından, finans sektöründe birbiri ardı gelen iflaslar ekonomik kargaşaya yol açtı. Avrupa'daki kamu borç krizi ise giderek derinleşti.

Türkiye için 2011 ekonomik anlamda, yüksek büyümeyi yakaladığı bir yıl oldu. Mali disiplin devam etti. İşte bu nedenle Türkiye parmakla gösterilen ülke haline geldi.

Başbakan Erdoğan, "Bir kez daha ifade ediyorum küresel ekomide yaşanan son gelişmeler orta ve uzun vadede Türkiye'yi teğet bile geçmeyecek" şeklindeki ifadeleri çok konuşuldu.

Ekonomik Büyümede Rekor
Türkiye, yılın birinci çeyreğinde yüzde 11,6 büyüyerek dünya rekoru kırdı. İlk çeyrekte Çin'i bile geride bırakan Türkiye ekonomisi yılın ikinci ve üçüncü çeyreğinde de büyümesini yüksek rakamlarla sürdürdü. Ekonomi, ikinci çeyrekte yüzde 8,8, üçüncü çeyrekte ise yüzde 8,2 büyüdü.

İşsizlikte Hedef Tutturuldu
İşsizlik oranlarında yüzde 10'un altı hedeflendi. 

Ali Babacan, "İşsizlik oranının program döneminde bu yılın ortalaması olan yüzde 10,5 bekliyoruz. Program döneminde yüzde 10'un altına inmesini bekliyoruz." demişti.

Hedef tuttu, işsizlikte Eylül ayında gelen yüzde 8,8'lik oran ile son 10 yılın en düşük seviyesi yakalandı.

Bütçe
Bütçeden de sevindirici rakamlar geldi. 2010 yılında 23,5 milyar açık veren bütçe geçen yıl, 7 kez fazla verdi.

2011'in ilk 11 ayında bütçe fazlası 439 milyon lira olarak gerçekleşti ve son 28 yılın en iyi bütçe rakamları ortaya çıktı.

İhracatta Rekor
Küresel krizle beraber özellikle Avrupa ekonomilerinde yaşanan daralmaya rağmen kasım sonu itibariyle son bir yıllık ihracat rakamlarında da rekor kırıldı.

İhracat rakamları 12 ay itibariyle Cumhuriyet tarihinde bir ilk olarak 134 milyar doları buldu.

Cari Açık
Cari açık 2011 yılında ekonomide en fazla konuşulan alanlardan biri oldu.

Merkez Bankası, yılın 10 ayında cari açığın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 94 artarak, 65 milyar 57 milyon dolara ulaştığını bildirdi. Hükümet ise soruna çözüm için kolları sıvadı.

Ali Babacan 'İhracat pazarlarımızı hızla çeşitlendireceğiz, daha yüksek katma değerli üretim yapacağız' demişti.

Enflasyon
Enflasyon, bu yıl ÜFE'de tekrar iki haneli rakamlara ulaştı. Kasım ayında ÜFE yüzde 13,67, TÜFE yüzde 9,48 oldu. Yılın ikinci çeyreğinde yıllık enflasyon son 42 yılın en düşük seviyesini gördü.

Döviz Kuru-Altın Fiyatları
Altın sürekli yüksek seyrederken, 2011, TL'nin dolar ve avro karşısında değer kaybettiği bir yıl oldu. Döviz fiyatları tarihi rekorlar kırdı. Serbest piyasada dolar, zaman zaman 1 lira 90 kuruşun üzerine çıktı.

Dolardaki yükselişin önüne geçmek isteyen Merkez Bankası üst üste müdahale etti .

O zamanlarda Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Hiç aklıma gelmezdi, Merkez Bankası Başkanı'nın, Para Politikası Kurulu'nun yaptığı politikalara 'çok güzel yapıyorsunuz' diyebileceğim" şeklinde konuşmuştu.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın da yatırımcılara tavsiyesi vardı:

"Borçlanmalarda uzun vadeyi ve TL'yi tercih edin. Yine de ihtiyatlı olmakta fayda var, yurtdışı risklerinin oldukça ciddi olduğunu bilelim ve borçlanmada aşırıya gitmeyelim"

Torba Yasa
Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı af yasası olarak nitelendirilen ve bazı borçların yapılandırılmasını öngören torba yasa yürürlüğe girdi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bunun klasik manada iddia edildiği gibi bir af olmadığını bunun bir kolaylık olduğunu söylemişti.

ÖTV Zammı
Motorlu taşıtlar, içki, sigara ve cep telefonlarında Özel Tüketim Vergisi oranları artırıldı. Elektrikli otomobillerde ÖTV oranları, motor gücüne göre, yüzde 3-7 ve 15 olarak belirlendi.

Toplu Sözleşme
Toplu Görüşme tarih oldu, yerini toplu sözleşme aldı. Yeni anayasaya göre sendikalar ile hükümet memura yapılacak zam oranını toplu sözleşme masasında belirleyecek. Ancak 2012 yılı için Toplu Sözleşme Yasa tasarısı üzerinde çalışmalar tamamlanamadı. Memura yapılacak zam oranı ile ilgili belirsizlikler eski yılın son gününe kadar devam etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'ndan memurları rahatlanan açıklama geldi.

"Hem işçi hem de memur zamları ile ilgili görüşmelerimiz devam ediyor. Ocak ayı içinde bu işin halledilmesi gerektiği konusundaki irademizi vurgulamak istiyorum"