"2012 Belirsizlikler Yılı Olmaya Aday"

by Cemal / 13.3.2017 / 0 Yorum Yapıldı

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Banka Konferans Salonu'nda ''2012 Yılında Para ve Kur Politikası'' konulu basın toplantısında, 2011 yılı dünya ekonomisi için beklenmeyen gelişmelerle dolu bir yıl olduğunu, 2012 yılının da dünya ekonomisi için alışılmadık derecede yüksek düzeyde belirsizlikleri içinde barındıran bir yıl olmaya aday göründüğünü bildirdi. Başçı, 2011 yılı para politikası açısından hem esnekliğin hem de belirsizliğin bilinçli olarak artırıldığı bir yıl olduğunu, 2012 yılının ise para politikası esnekliğinin devam ettiği ancak aynı zamanda para politikasının öngörülebilirliğinin hızla arttığı bir yıl olacağını belirtti.

Merkez Bankasının 2001 yılında yeniden düzenlenen Merkez Bankası Kanunu ile fiyat istikrarı temel amacına ilave olarak finansal sistemde istikrarı sağlayan tedbirler almakla da görevlendirdiğini anımsatan Başcı, ''Bu doğrultuda küresel dengesizliklerin bir yansıması olarak ortaya çıkan makro küresel riskleri kontrol altında tutabilmek amacıyla geçtiğimiz 1 yıl içinde enflasyon hedeflemesi rejimini geliştirerek, yeni bir para politikası stratejisi oluşturmuş bulunuyoruz'' dedi.

Para Politikası Etkili Oldu

Erdem Başçı, Ekim ayından itibaren uyguladıkları parasal sıkılaştırmanın oldukça etkili olduğunu, faiz koridorunu yukarı doğru genişletmelerinin ve likidite koşullarını sıkılaştırmalarının gecelik piyasada oluşan faizleri önemli ölçüde artırdığını belirtti.

Enflasyon Yüksek Seyredecek

Döviz kuru hareketlerinin birikimli etkileri nedeniyle yıllık enflasyonun bir müddet daha yüksek seviyelerde seyredeceğini bildiren Başcı, 2012, 2013 ve 2014 enflasyon hedefinin yüzde 5 olduğunu belirterek, ''Kur ve
emtianın enflasyona etkisi 5 puan olacak'' diye konuştu.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, önümüzdeki dönemde kredilerdeki artışın makul oranlarda seyredeceğini ve iç talebin de ılımlı bir seyir izleyeceğini belirtti.

Gerek Duyulursa Piyasaya Döviz Likiditesi Sağlanacak

2012'de de 4 Ağustos'ta aldıkları kararlar çerçevesinde küresel risk iştahına yön veren gelişmeleri yakından izleyeceklerini belirten Başçı, gerek duyulması halinde uygun görülecek araç ve yöntemlerle piyasaya döviz likiditesi sağlamayı sürdüreceklerini kaydetti.

Zorunlu Karşılıklar

Başçı, ''Küresel ekonomideki sorunların derinleşmesi ve yurtiçi iktisadi faaliyetteki yavaşlamanın belirginleşmesi halinde zorunlu karşılıkların genişletici yönde kullanılabileceği gibi sermaye akımlarının tekrar hızlanması halinde ise zorunlu karşılıklarda sıkılaştırıcı düzenlemelere gidilecek'' dedi.