'3 bin kişilik listeyle ilgili suç duyurusunda bulunacağız'

by Cemal / 11.3.2017 / 0 Yorum Yapıldı

TBMM

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Meclis'te gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı.

"MHP'de 3 bin kişilik listenin bulunduğu" iddialarına ilişkin soru üzerine Baluken, MHP'ye yönelik, "Siyasi parti midir yoksa fişlemeyle insanları kayıt altına alan bir istihbarat örgütü müdür? Buna cevap vermesi gerekiyor. Eğer bir siyasi partiyse legal zeminde kendisiyle aynı pozisyonda olan bir siyasi partiye oy veren insanların kayıtlarını ne diye tutar?" ifadesini kullandı.

Söz konusu iddialarla ilgili hükümet ve devlet kurumlarının da yanıtlaması gereken sorular olduğunu savunan Baluken, şunları söyledi:

"3 bin kişiyle ilgili bu kayıtlar nasıl bir amaçla tutulmuştur? MHP'ye bu kayıtlar nasıl ulaşmıştır? Bir siyasi partinin bu kayıtları tutamayacağını çok iyi biliyoruz. Belli ki bu konuda AKP ile MHP arasında rol paylaşan, HDP'yi hedefe koyan, HDP kitlesini saldırılara açık hale getiren bilinçli bir konsept yürüyor. Bunu biz son derece tehlikeli bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Bu, hukuk devletinin ortadan kalkması demektir. Bununla ilgili bütün gerekli başvurularımızı yapacağız. Demokratik mücadele anlamında da bu durumu teşhir edecek, halka anlatacak bütün planlamalarımızı değerlendireceğiz."

Bir gazetecinin, "Suç duyurusunda mı bulanacaksınız" sorusuna Baluken, "Hukuk komisyonumuz tabii ki suç duyurusunda bulunacak" karşılığını verdi. 

Demirtaş'ın Brüksel ziyareti

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Brüksel ziyaretine ilişkin sorular üzerine Baluken, şunları kaydetti:

"Yoğun bir çaba içindeyiz. Hem ulusal hem uluslararası kamuoyunu Türkiye'deki bu savaş konseptine karşı duyarlı kılacak ve toplumsal barış sesini görünür kılacak bir çabamız var. Yürüttüğümüz bütün faaliyetler şu anda Türkiye'deki mevcut çatışmalı durumu, savaş konseptini durdurmaya yöneliktir. Brüksel'de bu yönde birtakım diplomatik görüşmeler olacak hem uluslararası zeminde hem de orada örgütlenmiş olan kurumlarla. Hem Türkiye'deki mevcut gelişmelerle ilgili bilgiler verilecek hem de HDP'nin duruşu, yani bu çatışmalı süreçte HDP'nin mevcut tutumu, pozisyonu net olarak oraya aktarılacak. Onun dışında farklı bir anlam yüklemek doğru olmaz."

Muhabir: Sarp Özer


Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.