HDP heyeti Zergali'de inceleme yaptı

by Cemal / 11.3.2017 / 0 Yorum Yapıldı

ERBİL

Halkların Demokratik Partisi (HDP) heyeti, Irak'ın kuzeyindeki Zergali bölgesinde incelemelerde bulundu. 

HDP milletvekilleri Osman Baydemir, Kadri Yıldırım ve Hüda Kaya'dan oluşan heyet, Türk savaş uçaklarının hava operasyonu düzenlediği Kandil Dağı'na yakın Zergali bölgesini ziyaret etti. Heyeti bölgenin girişinde terör örgütü mensubu bir grup PKK'lı ve yerel halktan vatandaşlar karşıladı. Ziyaret esnasında Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) yetkilileri de hazır bulundu. 

Heyet, Türk savaş uçaklarının bombaladığı iddia edilen yerleşim yerlerinde bazı evlerde inceleme yaptı.  

Baydemir, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, mamur bir köy olduğunu ve sivillerin yaşadığını söylediği Zergali'de hiçbir örgütün askeri kampının bulunmadığını savundu. Hava saldırısının bilinçli olarak yapıldığını öne süren Baydemir, HDP heyetinin araştırmalarını derinleştireceğini ve olayın soruşturulmasını talep edeceğini kaydetti.

Baydemir, "Sorumlular hakkında dava açılmalı ve mahkemelerde yargılanmalılar. Türkiye'de ve uluslararası düzeyde, insan hakları ve katliam suçları mahkemelerinde sorumluların cezalandırılması için girişimde bulunacağız. Bu konudaki raporumuzu hazırlayacağız" ifadelerini kullandı.

HDP heyeti, Zergali bölgesi ziyaretinin ardından Süleymaniye kentine hareket etti.


Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.