İki Vekil İçin Komisyon Kuruluyor

by Cemal / 3/14/2017 / 0 Yorum Yapıldı

CHP'de imza tartışması, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun "artışa karşıyım" açıklamasından sonra başladı. 

Tüm gözler, milletvekili emekli aylıklarına zam önergesinde imzaları yer alan CHP'li milletvekiline çevrildi. 

"Savunamayacağım Bir Şey Yapmadım"

Önergede imzası bulunan vekillerden CHP Afyonkarahisar milletvekili Ahmet Toptaş, savunamayacağı bir şeyi yapmadığını söyledi.

Ahmet Toptaş, Afyonkarahisar'da düzenlediği basın toplantısında, yaptığı işin arkasında olduğunu belirtti.

Toptaş, "Ben, AKP'liler nasıl olsa bunu çıkaracak, yan cebime koy diyemezdim. Eğer bu haklı ve doğru ise doğru olan şeyi kimsenin arkasına saklanmadan yapmam lazım." dedi.

Milletvekillerinin geçimini sağlayacak maaş alması halinde sadece halkına karşı sorumlu olacağını kaydeden Toptaş, Milletvekilinin yaşam standardı konusunu emekli, işçi ve öğretmenle karşılaştırmanın haksızlık olduğunu söyledi.

Tartışmalar Kafaları Karıştırdı

Teklifte imzası bulunan bir diğer isim CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, önergeye imzayı CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi'nin talimatıyla attığını söyledi. 

Özcan, "Akif Hamzaçebi beni çağırdı. "Bu konuda biz milletvekillerine emekli milletvekillerine zam yapma konusunda mutabık kaldık, bu konuda divan üyelerinden birer kişi imza atacak, biz de sizi uygun gördük, dedi'' diye konuştu.

Tanju Özcan şöyle devam etti:

''Emine Ülker Tarhan tarafından Genel Kurul'da incelendi. Bu süre içerisinde de bana Akif Bey ve Emine hanım veya bir başkası gelip imzaladığınız metin bizim irademizi yansıtmıyor, Tanju bey bu imzanızı geri çeker misiniz de demedi. Benim bu olayda haksız bir şekilde, bana verilen talimatı yerine getirdim diye itibarım zedelendi."

Gün içerisinde taraflardan gelen açıklamalar ise kafaları karıştırdı. 

Akif Hamzaçebi, ''Siyaset dürüstlük ister. Yaptıklarının arkasında durmayı gerektirir'' dedi.

Hamzaçebi ''Kendisine 'hayır' dedim. Ben size emekli maaşına zam getiren önergeyi imzalamamanız gerektiğini söyledim" diye konuştu.

CHP Grup Yönetimi Toplandı

Tüm bu gelişmelerin yaşandığı gün içerisinde, CHP Grup yönetimini topladı. Toplantıya, Grup Başkanvekilleri Akif Hamzaçebi, Muharrem İnce ve Emine Ülker Tarhan ile aynı zamanda Grup Yönetim Kurulu üyesi olan Tanju Özcan da katıldı. 

Toplantıda Özcan, "Konu ciddi bir şekilde incelensin. Ayrıntılı bir araştırma yapılsın" önerisini dile getirdi. 

Özcan'ın, bu talebi üzerine ön inceleme yapmak üzere 3 kişilik bir komisyon oluşturuldu. Komisyon, Özcan ve Toptaş ile ilgili bir rapor hazırlayacak. 

Grup Yönetim Kurulu da, söz konusu iki vekilin Grup Disiplin Kurulu'na gönderilip gönderilmemesine karar verecek. 

CHP Yasa Onaylanırsa Anayasa Mahkemesi'ne Gidecek

Öte yandan CHP'nin MYK toplantısının ardından milletvekili emekli maaş zammının, Cumhurbaşkanı tarafından onaylanması halinde iptali için Anayasa Mahkemesi'ne götürüleceği yönünde karar çıktı.