"Karşılıksız Kalmayacak"

by Cemal / 3/13/2017 / 0 Yorum Yapıldı

Dördüncü Büyükelçiler Konferansı'nda konuşan Bülent Arınç, ekonomik krizlerin yaşandığı dönemlerde yabancı düşmanlığı ve ayrımcılığın yükseldiğini hatırlatarak, "Bunun son örneğini, 1915 olaylarına ilişkin olarak Fransa'da ele alınan yasa tasarısında gördük." dedi.

Arınç, bu girişimin karşılıksız kalmayacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, yurtdışında yaşayan Türk toplumlarının örgütlenme konusundaki eksikliklerine de dikkat çekti.

Arınç şöyle konuştu:

"Yönetimlerin dar çıkar hesapları doğrultusunda serbest düşünme ve araştırmanın engelenmeye çalışılması, insanların doğru bildiklerini söyleyebilmelerinin önünün kapatılması ve yüce Türk milletinin alnına kara bir leke sürmeye çalışılması başlı başına bir haksızlıktır. Bu girişim karşılıksız kalmayacaktır. Türkiye tarihiyle yüzleşmeye her zaman hazırdır. Sizin de bildiğiniz gibi biz tarihte her ne olmuşsa gelin hep beraber araştıralım, arşivleri açalım, birlikte ortak bir tarih komisyonu kuralım teklifinde bulunduk. Bu çağrımız halen geçerlidir. Ancak muhataplarımız uzlaşmayı araştırmayı doğruları ortaya çıkarmayı değil kaçak dövüşmeyi tercih ediyor. Diğer ülkelerin yönetimlerinin zaafiyetlerinden yararlanmayı tercih ediyor. Bizim arzumuz diğer ülkelerdeki Türk diasporasının da bölünmeden birlik içinde sesini duyurmaları sivil toplum mekanizmaları içinde kendi yaşam koşullarının iyileştirilmesine çalışmaları haklarını aramaları ve hakkımızı yedirmemeleridir."