Tartışmalı Ödülün Sahibi Belli Oldu

by Cemal / 9.4.2017 / 0 Yorum Yapıldı

Martin Boyce ödülünü İngiltere'nin kuzeyindeki Gateshead'de Baltic Galeri'de düzenlenen törenle alırken, aynı zamanda 25 bin sterlinin de (yaklaşık 70 bin lira) sahibi oldu.

Bu yıl 27. kez verilen ''Turner Prize'' için resim, heykel ve enstalasyon çalışmalarıyla dört sanatçı kısa listeye kaldı. Ödül için kısa listeye kalan sanatçılar arasında, Karla Black, Martin Boyce, Hilary Lloyd ve George Shaw yer aldı.

Sanat eleştirmenleri, duvar paneli, çöp tenekesi ve yapay yapraklar gibi malzemeler kullanarak oluşturduğu heykel ve enstalasyon çalışmasıyla 44 yaşındaki İskoçya doğumlu Martin Boyce'u ödül için favori gösteriyordu.

''Turner Prize'' Nedir?

Her yıl modern sanat dalında verilen ''Turner Prize'', İngiliz görsel ve modern sanatındaki yeni akım, stil ve gelişmeleri ortaya koymak açısından önem taşıyor. Bu ödül, 50 yaş altı, Birleşik Krallık'ta doğan, yaşayan ya da çalışan bir sanatçıya, son 1 yıl içinde yaptığı ve sergilediği bir eseri dolayısıyla veriliyor.

Önce bağımsız bir jüri, bu kriterlere uygun 4 sanatçıyı belirliyor. Daha sonra bu 4 sanatçının eserleri, Tate Britain müzesinde bir süre sergileniyor ve kazanan her yıl Aralık ayında açıklanıyor. Kazanan sanatçı, ödülün yanı sıra 25 bin sterlinin de sahibi oluyor. Bu yıl eserler her yılkinden farklı olarak Tate müzelerinden birinin yerine, İngiltere'nin kuzeyindeki Gateshead'de Baltic Galeri'de sergilendi.

1984 yılından bu yana verilen ve sanat dünyasının en tartışmalı ödülü olan Turner Prize, her yıl sergilenen çalışmaların sanat olup olmadığı konusunda yapılan tartışmalarla ve ödül törenlerindeki skandallarla gündeme geliyor.