Türk Kadının Ölüm Nedeni Dil Kavgası Çıktı

by Cemal / 14.3.2017 / 0 Yorum Yapıldı

 İhbarın Fransızca yapılması nedeniyle, itfaiyenin gecikmeli olarak olay yerine geldiği iddia edildi.

4 kişilik Türk ailesinden annenin ölümüne, baba ile 2 bebeğin de yaralanmasına yol açan yangın felaketinde, şok iddialar ortaya atıldı.

Görgü tanıklarının ifadesine göre, itfaiye yangına 45 dakika gecikmeli geldi.

Gecikmeye, yangını ihbar eden kuzey Afrika asıllı komşunun, Flamanca bilmemesinin, telefonda Fransızca konuşmasının yol açtığı ileri sürüldü.

Görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre, Afrikalı komşu itfaiyeyi aradığında, Fransızca konuştuğu için telefon yüzüne kapandı.

İtfaiyenin ihbarı, ancak Flamanca bilen eşinin 15 dakika sonra aramasıyla kabul ettiği belirtildi.

Diğer komşular da Türk ailenin dakikalarca mücadele verdiğini, pencereden çığlık atarak yardım istediğini ve çaresiz kalınca, bebeklerini korumak için sırtüstü kaldırıma atladığını anlattı.

Belediye yetkilileri, olayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini bildirdi.

Belçika'nın Flaman bölgesinde bulunan Vilvoorde kentinde bir apartmanın ikinci katında oturan Türk aile, uyurken alt katta yangın başlamış, oturdukları daire alevler arasında kalmıştı.

40 günlük ve 2 yaşındaki bebekleriyle pencereden atlayan aileden anne, başının kaldırıma çarpması sonucu ölmüş, baba ile bebekler ise ağır yaralanmıştı.

Federe yapılı Belçika'da Hollandaca konuşan Flaman ve Fransızca konuşan Valon toplumları arasındaki dil kavgaları zaman zaman alevleniyor. Daha baskın bir dil olan Fransızca'nın kendi bölgelerine yayılmasını önlemek isteyen Flamanlar, bölgelerinde belediyelerde Fransızca hizmet vermeyi reddediyor. Bu kentlerde ev satın alanlar bile bazen dil bilmedikleri gerekçesiyle tapularını devralamıyor.